حاج شیخ محمد جواد – فرزند حاج شیخ محمد ، فرزند حاج شیخ احمد ، فرزند علامه آخوند ملا محمد کاشانی معروف به ملامحمد کاشی – از خاندانی عالم پرور بوده است . او دومین فرزند عالم جلیل القدر و فاضل نبیل حاج شیخ محمد خندق آبادی  و نیز دانشمندی فاضل و باری و استادی مهذب ، قدوه العلماء الاعلام ،  مزکی نفوس دیگران و معرض از “دنیا و عناوین روحانی و غیره” بوده و نقل است جده ی او از نوادگان شیخ مفید بوده است .

 او در سوم شعبان سال 1336 قمری مطابق با 23 اردیبهشت سال 1297 شمسی در تهران متولد شد و در بیت فضل و تقوا پرورش یافته و از مرحوم والد و برادر بزرگوارش حاج شیخ خلیل خندق آبادی در فراگیری دروس بهره برد  و پس از خواندن مقدمات، سطوح را در تهران از مرحوم آقا سید مهدی کشفی و مرحوم آقا میرزا ابوالحسن شعرانی و مرحوم حاج شیخ محمد علی لواسانی و مرحوم آقا میرزا جعفر لنکرانی فرا گرفت .  پس از آن با وجود داشتن مسجد و محراب و منبر و امامت جماعت مسجد مرحوم والد خود، برای ادامه و تکمیل مبانی علمیه و تصفیه و تهذیب کامل خویش ، پس از تکمیل سطوح عالی به قم مهاجرت کرده و دروس خارج فقه و اصول را نزد آیات عظام امام خمینی، گلپایگانی ، آیت الله بروجردی و آیت الله عراقی و همچنین دروس معقول خود را نزد امام خمینی و علامه طباطبایی (رحمة الله علیهم اجمعین) خواند.

آقا جواد خندق آبادی  در همان زمان به تدریس مکاسب ، کفایه ، منظومه و دروس نقلی و عقلی در سطوح عالیه و نهایی پرداخت و از آثار ایشان تقریرات دروس خارج از اساتید مذکور می‌باشد (أفاض الله علینا مِن برکات تربته) و بسیاری از طلاب ، فضلاء و فقهای تهرانی معاصر از شاگردان ایشان هستند .

حاج شیخ محمد جواد طاب الله ثراه در روز چندین درس می گفت و به خود فشار می آورد و سلب استراحت از خود کرده بود که ناگهان از کار درس و بحث کناره گیری کرده و پس از فوت مرحوم آیت الله بروجردی به تهران آمد . ولی غالبا به انزوا و انفراد گرویده و از معاشرت مردم خود داری نموده و مهر سکوت و خموشی بر زبان زد تا 21 رجب 1404 قمری برابر 2/2/1363 شمسی به جوار رحمت حق پیوسته و به سفارش حضرت امام خمینی (ره) در حرم حضرت معصومه سلام ا… علیها  جنب مقبره ی شیخ فضل ا… نوری مدفون گردید .

ایشان چند سالی در منزل نگارنده ی کتاب اختران فروزان روز های جمعه منبر می رفت و درس اخلاق می گفت و همه ی حاضرین را که از افاضل حوزه ی علمیه ی قم بودند مجذوب بیانات شیوا و آموزنده ی خود قرار می داد و حتی برخی از فضلاء شبانه می آمدند و منزل آیت ا… محمد شریف راضی بیتوته می کردند که مبادا صبح برایشان مانع پیش آید و از فیض سخنان حکیمانه ی معظم له محروم شوند .

آیت ا… خندق آبادی (ره)  عدیل و باجناق صاحب جواهر عصر ، آیت ا… حاج شیخ محمد رضا محقق تهرانی(ره) مولف کتاب حقائق الفقه بود که با الگو قرار دادن اسلوب جواهر الکلام ، مبسوط ترین کتاب در شرح شرایع را (بالغ بر 50 جلد) در تاریخ تشیع از خود به یادگار گذاشت و از افاضل علماء و مدرسین بزرگوار حوزه علمیه مشهد و تهران بود .

پیوند پایدار
برچسب ها :

پاسخ دهید

دیدگاه شما
© تمامی حقوق برای محفوظ می باشد - ترجمه شده توسط : ماندگار وب